Siyaset

AĞBABA: “KONAK DA TIPKI MALATYA GİBİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

AĞBABA: “KONAK DA TIPKI MALATYA GİBİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

Tarihi Karakaş Konağı’ndaki yangının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Aslında Karakaş Konağı’nın başına gelenler Malatya’nın başına gelenlerle aynıdır. Konakta tıpkı Malatya gibi kaderine terk edildi” dedi.
Ağbaba, yanan tarihi Karakaş Konağı hakkında açıklama yaparak, “Niyazi Mısri Caddesi’nde bulunan tarihi Karakaş Konağı’nda çıkan yangın kamuoyunda dikkatleri bir kez daha konağın üzerine çekti. 2001 yılında restorasyonu için 530 bin lira para harcanan 2003 yılında restorasyonu biten konak henüz hizmete girmeden, 2004 yılında yağmur sularının sızması nedeniyle duvarları dökülmeye başlamıştı. Tarihi konak restorasyonun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra tekrar onarıma alınmış, ancak çatısı olmadığı için kerpiç duvarlardaki dökülmeler durdurulamamıştı. Karakaş Konağı; Malatya Barosu, Malatya Eğitim Vakfı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği gibi çeşitli kuruluşlara devredilmek istenmiş ancak devir işlemleri bir türlü gerçekleştirilmemişti.14 yıllık süreçte milyonlarca para harcanan konak 2014 Kasım ayında Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Büyükşehir Belediyesinin güvenlik görevlisi vermediği konakta zaman zaman uyuşturucu kullanıldığına dair ihbarların alındığı konuşuluyordu. Bugüne kadar defalarca badire atlatan Karakaş Konağı en son yangını da gördü” diye konuştu.

“BİR KONAĞI MALATYA’YA KAZANDIRAMADILAR”
Konuyla ilgili daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergesi verdiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Bir tarihi eserin göz göre göre yok edilmesini kabul etmek mümkün değil. 13 yıldır iktidarda olup bir konağı Malatya’ya kazandıramamak ayıptır. Aslında Karakaş Konağı’nın başına gelenler Malatya’nın başına gelenlerle aynıdır. Konakta tıpkı Malatya gibi kaderine terk edildi. AKP, Malatya gibi bir kenti kabuğuna hapsedip gelişmesini engelledi. Yetkililer Karakaş Konağı’nın yıkılıp yok olmasını bekliyorlar. Oysa o konak, istenirse yüzlerce turistin ziyaretine açılabilir. Bırakın konaktaki yangını önlemeyi, böyle bir konağı korumak için 3 tane güvenlik personeli görevlendirmemek nasıl bir zihniyetle karşı karşıya kaldığımızın resmidir. Bu zihniyet heykele ‘ucube’ diyen zihniyetin Malatya versiyonudur” dedi.
Veli Ağbaba, Karakaş Konağı’nda büyük zarara sebep olan yangının çıkış sebebinin bir an önce ortaya çıkarılmasını isterken, konağın artık kendi kaderine mahkum bırakılmak yerine Malatya turizmine kazandırılması için yetkilileri göreve çağırdı.

Yorum eklemek için tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


iki + 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Siyaset

DİĞER HABERLER Siyaset

ÇALIK: “MALATYA, HER SEÇİMDE DESTAN YAZDI”

ÇALIK: “MALATYA, HER SEÇİMDE DESTAN YAZDI”

sevilay16 Nisan 2015
1065700_620x410

CHP heyetinden Ağrı’daki çatışma ile ilgili ilk açıklama

sevilay14 Nisan 2015
BAĞIMSIZ ADAY MÜNİR DOĞAN ÖLMEZTOPRAK'TAN AÇIKLAMA

ÖLMEZTOPRAK :”TBMM’DE MALATYA’NIN SESİ OLACAĞIM”

sevilay14 Nisan 2015
numan_kurtulmus_mehmet_mus_887202924

Hükümetten Demirtaş’a uyarı!

sevilay13 Nisan 2015
MALATYA AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI ÜYELERİ “BİZİM HİKAYE” FİLMİNİ İZLEDİ

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI ÜYELERİ “BİZİM HİKAYE” FİLMİNİ İZLEDİ

sevilay13 Nisan 2015
AĞBABA SEÇİM KAMPANYASINI BAŞLATTI

“8 HAZİRAN CESUR YÜREKLERİN UYANIŞI OLACAK “

sevilay11 Nisan 2015
maxresdefault

KILIÇDAROĞLU: MALATYA’DAN DAHA FAZLA MİLLETVEKİLİ İSTİYORUM

sevilay11 Nisan 2015
1064323_620x410

Türkiye mesajı: Bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz

sevilay10 Nisan 2015
1064266_620x410

17 muvazzaf asker tutuklandı

sevilay10 Nisan 2015