YGS sendikaları tek noktada birleştirdi

YGS’de sıfır çeken öğrencilerin bu yıl daha da artması eğitim sendikalarının tek noktada buluşturdu. Eğitim sistemindeki olumsuzluklardan bahseden Malatya’da faaliyet gösteren 3 eğitim sendikası, eğitim sisteminin sorgulanması gerektiğini belirterek, eğitimde kalitenin bittiğini ve kabahatlinin sınavda sıfır çeken öğrenciler olmadığını söylediler.

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı’nda (YGS) 42 bin 555 adayın sıfır çekmesin ardından eğitim sistemindeki olumsuzluk yeniden sorgulanmaya başlandı. Malatya’da hizmet veren farklı düşüncedeki eğitim sendikaları BUSABAH gazetesine konuşarak düşüncelerini ifade ettiler. Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, bu yıl YGS’de sıfır çekenlerin biraz daha fazla olduğunu belirterek, bunun öğrencilerin hiç soru yapmadığı anlamına gelmediği dile getirdi.

BAŞKAN YILDIRIM: BU YIL SIFIR ÇEKENLER ARTTI

Başkan Yıldırım, eğitim sisteminin uygulanmasında problem olduğunu dile getirerek, “Bu yıl YGS sorularının daha zor olduğu kanaati var. Dolayısıyla puanlama düşürülmüş. Puanlama düşürülürken de bu yıl sıfır çekenler arttı. Bu sıkıntı da bundan kaynaklanıyor. Eğitim sistemi kesinlikle sorgulanmalıdır.  Bu aynı zamanda eğitim sistemiyle de alakalı değildir. Eğitim sisteminin uygulanmasında problem var. Çünkü Ankara’nın Çankaya’sındaki eğitim kalitesiyle Malatya’nın Pütürge’sindeki eğitim sistemi aynı değil. Ama bunlara aynı sınavlarda aynı sorular soruluyor, aynı muameleye tabi tutuyorsunuz. Bunun etkisi de var. Malatya’nın durumunun da ortalarda olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ŞENOL: EĞİTİMDE KALİTE BİTTİ

Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol ise, Milli Eğitim Bakanlığının bittiğini ileri sürerek, “Siz bu kadar Milli Eğitim üzerinde oyunlar oynarsanız, eğitim kadrolarında istemsiz yer değiştirirseniz, 25-30 yıllık bir okul idarecisini derslere sokarsanız elbette ki eğitimin kalitesi düşecek. Öğretmenleri mağdur ederseniz, öğretmenin onuruyla oynarsanız siz öğretmenlerden verim bekleyebilir misiniz? Bu eğitim sistemi daha da dibe vuracak. Bu sıfır çekenlerin sayısı bir buçuk kat daha da artacak. Eğitimde kalite bitti, daha doğrusu Milli Eğitim Bakanlığı bitti” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN KAYA: KABAHATLİ ÖĞRENCİLER DEĞİL

Sınav sonuçlarına bakıldığında sıfır çekmenin artık alışkanlık haline geldiğini belirten Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, şunları söyledi:

“Genel sınav sonuçlarına baktığınız zaman sıfır çekmek artık bir alışkanlık haline geldi. Müfredatla sınavların uyumlu olduğu söyleniyor. Bu sıfır çekmelerle sanki eğitimciler başarısız oldu, eğitimciler müfredatı vermiyor şekline dönüştürülüyor. Çocuklara alışılmış soru tekniği dışında soru sorarsanız bu durumla karşılaşma ihtimali her zaman için olasıdır.  Sadece bu YGS’de değil, KPSS’de de, merkezi sistem sınavlarında böyle. Burada kabahatli sıfır çeken, çocuklarımız, gençlerimiz değil. Kabahatli birisi varsa, bu sınav sisteminin kendisidir. Bu sistemi çocuklarımıza, gençlerimize gelecek diye dayatıp, perde arkasında kendi adamlarını, kendi yandaşlarını kurasız, kaidesiz, herkesin hakkını gözetmeksizin adamlarını koyanlar ve çocuklarımızın hakkını yiyenler kabahatlidir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen doğrulama işlemini yapınız *